Fanerad med mahogny och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängd medaljong samt festonger. Förkroppad front. Längd 113, bredd 56, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.
En fothylsa saknas, torksprickor.