Fanerad med jakaranda, rosenträ, lönn och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar med urna och rosettupphängd lagerfestong. Längd 80, bredd 55, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jämför byrå sid. 266.