Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Den översta lådan med tre små lådor. Signerad med bläck i liten låda till vänster "And: Lundelius Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 1783. Längd 92, bredd 50,5, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva.