BYRÅ, av Carl Diedric Fick ( mästare i Stockholm 1776 - 1806 ). Sengustaviansk.
Pyramidmahogny. Skiva av vit marmor. Rak form med tre lådor, översta lådan med inredning samt signerad på kanten "C:D:FICK" samt med Stockholms snickareämbetes stämpel. Längd 104, bredd 54, höjd 84 cm.
Proveniens
Grimstorps säteri.
×
Logga in
Kunde inte logga in