438
421667

EDVIN JOHANSSON, fåtöljer, ett par, Stockholm, 1932.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander, bonad björk, inläggningar i band och fält av flera träslag, signatur EJ 32, mörkbruna skinnsitsar.

Slitage, fläckar. (2)

Proveniens

Snickarmästare Edvin Johanssons familj.

Enligt familjetradition är stolen ritad av Carl Malmsten.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

698. Evert Lundquist, Väderkvarn.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK