95
430664

Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris

Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

EWALD DAHLSKOG. Olja på duk. Sign Ewald Dahlskog o dat -19.

"Spökryttaren" . 81 x 65 cm.

Smärre slitage och ytsmuts,

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Moderna Kvalitén", 2 - 4 november 2005, kat nr 894.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Februarigruppen 1919", 15 februari - 23 mars 1919, kat nr 33.

Folke Holmér och Bo G. Wennberg i förordet till Nationalmuseikatalog till utställningen "Den unga expressionismen 1944", s 25-26.
"I Liljevalchs konsthall utställde den s.k. "Februarigruppen 1919" nämnda år, prereseterande en avgjort romantisk riktning i det nya måleriet. Förkärleken för ett mörkt patetiskt färganslag delades av flera av gruppmedlemmarna, såsom Einar Forseth och i äldre ting av Ewald Dahlskog".