1196
443408

ANTIK/SEMIANTIK BIDJAR. 352 x 229,5 cm (samt ca 3 cm slätväv på varje kortsida).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med stora polykroma träd, små djur, fåglar och människor. Rödbrun huvudbård med palmett-, arabesk-, granatäppel- och blomrankor.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador. Kortsidornas slätväv ställvis skadad.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

634. Torsten Renqvist, "Fågel Fenix". Ur "Noaks ark".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK