Terrakottamelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade palmett- och blomslingor. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora granatäppel-, palmett-, arabesk- och blomrankor.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador. Kortsidorna saknar några knutrader.