Mörkblåmelerad botten med rader av polykroma blomrankor och två små reserver med inskriptioner. Röd huvudbård med stiliserade blommor.
Avkortad, ursprungligen gallerimatta. Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, skador, lagningar. Något skadade sidor.