Mörkblå botten med stor polykrom blomvas med inskription "Beställd på order av KARDEKAN", röd nisch, fåglar och blommande grenar. Mellanblå huvudbård med blommor och fåglar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med smärre trampveck och skador.