Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1646. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1646. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1701. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1713. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1717. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1717. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1593. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1749. VAS, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal.
1749. VAS, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1544. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1544. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1618. VATTENDROPPARE, stengods. Korea, 1800-tal.
1618. VATTENDROPPARE, stengods. Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. VINGLAS, sex stycken. 1700-tal.
679. VINGLAS, sex stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
88. Valdemar Nyström, Månskenspromenad på Skagen.
88. Valdemar Nyström, Månskenspromenad på Skagen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
31. Valdemar Nyström, Sommarlandskap med vallmo, motiv från Grez.
31. Valdemar Nyström, Sommarlandskap med vallmo, motiv från Grez.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1169. Van Cleef & Arpels - Annual Calendar. Guld. Automatisk. Ø 31 mm. 1995.
1169. Van Cleef & Arpels - Annual Calendar. Guld. Automatisk. Ø 31 mm. 1995.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
27 000 - 30 000 SEK
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1657. VÄGGVAS, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1657. VÄGGVAS, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
665. Wattrang, Carl Henrik (1674-1733),
665. Wattrang, Carl Henrik (1674-1733),
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
184. Wilhelm Kuhnert, "Tiger am Dschungelbach".
184. Wilhelm Kuhnert, "Tiger am Dschungelbach".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. Wilhelm von Gegerfelt, Båtar till havs i skymning.
30. Wilhelm von Gegerfelt, Båtar till havs i skymning.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
62. Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra.
62. Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
56. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
56. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
247. Wolfgang Heimbach, Fredrik III vid slaget vid Nyborg på Fyn 1659.
247. Wolfgang Heimbach, Fredrik III vid slaget vid Nyborg på Fyn 1659.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1152. Zenith. Guld 14k. Ø 50 mm.
1152. Zenith. Guld 14k. Ø 50 mm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
974. ÖRHÄNGEN med Asscher-slipade diamanter totalt 11.97 ct. G-H/VVS.
974. ÖRHÄNGEN med Asscher-slipade diamanter totalt 11.97 ct. G-H/VVS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
891. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.00 ct samt 1.00 ct. G/VS2.
891. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.00 ct samt 1.00 ct. G/VS2.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
934. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.01 ct och 1.01 ct. H/VS1.
934. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.01 ct och 1.01 ct. H/VS1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
910. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.67 samt 1.71 ct.
910. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.67 samt 1.71 ct.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
1105. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.00 ct samt 2.00 ct. G-H/VS2.
1105. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.00 ct samt 2.00 ct. G-H/VS2.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
380 000 - 400 000 SEK
847. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt 3.14 ct.
847. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt 3.14 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
889. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
889. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
896. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.85 ct.
896. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.85 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
878. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter totalt ca 3.26 ct. Kvalitet ca G-H/VS.
878. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter totalt ca 3.26 ct. Kvalitet ca G-H/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
1030. ÖRHÄNGEN med granater. Troligen England ca 1820.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1131. ÖRHÄNGEN med korall och diamanter totalt ca 3.90 ct.
1131. ÖRHÄNGEN med korall och diamanter totalt ca 3.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK