Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1532. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
689. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
689. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1751. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
1751. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1609. FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1609. FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1418. FIGURIN, nefrit, Kina.
1418. FIGURIN, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1402. FIGURIN, nefrit. Kina.
1402. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1398. FIGURIN, nefrit. Kina.
1398. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1410. FIGURIN, nefrit. Kina.
1410. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1395. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1395. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1653. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1653. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1403. FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina.
1403. FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1397. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1397. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1606. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1606. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
626. Falu koppargruva 1735.
626. Falu koppargruva 1735.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
16. Fanny Brate, Retstickor.
16. Fanny Brate, Retstickor.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
231. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
231. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232. Ferdinand Fagerlin, "Huslig andakt".
232. Ferdinand Fagerlin, "Huslig andakt".
 
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
257. Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.
257. Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
666. Frankrike. Ludvig XV 1715-1774.
666. Frankrike. Ludvig XV 1715-1774.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
254. Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän.
254. Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
226. Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan".
226. Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
182. Frits Thaulow, Flodlandskap, Arques, Dieppe.
182. Frits Thaulow, Flodlandskap, Arques, Dieppe.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
420. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
420. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
537. GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.
537. GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
672. GRAVYRER, 2 st, Johann Carl Hedlinger, 1700-tal.
672. GRAVYRER, 2 st, Johann Carl Hedlinger, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
774. GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire.
774. GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?