ALFRED OHLSON (1868-1949), bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal.
Patinerad brons, naken kvinnofigur med uppsträckta händer, monterad på träplatta. Signerad A Ohlson HB K AB. Skärm i grönt överfångsglas, signerad A E BOMAN 1919 UNIK. Höjd 51 cm.
Skärmen ej ursprunglig, med borrhål på kanten, lagning vid lampfäste.
×
Logga in
Kunde inte logga in