749
470748

ALFRED OHLSON (1868-1949), bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Patinerad brons, naken kvinnofigur med uppsträckta händer, monterad på träplatta. Signerad A Ohlson HB K AB. Skärm i grönt överfångsglas, signerad A E BOMAN 1919 UNIK. Höjd 51 cm.

Skärmen ej ursprunglig, med borrhål på kanten, lagning vid lampfäste.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

557A. Cartier armband "Love" 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och keramik.
Utropspris
320 000 - 340 000 SEK
Budhistorik
310 000

ditt bud
Fair warning
300 000

ditt bud
Aktuellt bud:
310 000 SEK