"Svarta handskar"
Signerad Rita Lundqvist och daterad 2007 a tergo. Pannå 29 x 20 cm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Rita Lundqvist", 6 oktober - 11 november 2007.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Rita Lundqvist", 17 april - 23 maj 2010.
Mårten Castenfors m.fl, "Rita Lundqvist", 2010, utställningskatalog, avbildad helsida bild nr 16.