Fanerad med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Fyra lådor varav den översta med skrivinredning. Signerad "iAG" i mellersta lilla lådan. Med Stockholms snickareämbetes raka stämpel. Längd 114, bredd 54, höjd 92 cm. Nyckel finns.
Skivan med ifyllda nagg. Slitage.