Fanerad med rosenträ och amarant. Skiva av spräcklig marmor. Beslag av förgylld mässing. Upptill låda. Bakom klaff fyra små lådor samt hyllinredning. Nedtill hyllinredning bakom dörrpar. Signerad på ovansidans vänstra kortsida "P PIONIEZ". Längd 79, bredd 31, höjd 136 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad.