152
624693

Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

"Maruru"

Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921), signerat i blyerts av Pola Gauguin 'imp. Paul Gauguin fait' och numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100). 35 x 20,3 cm, bladstorlek 41,8 x 26,3 cm (Japan-papper).

Bladets övre hörn med mindre skador (pappersförlust). Monterad med papperstejp längs bladets övre kant.

Kornfeld 22 E. b.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

963. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK