Graverad dekor av dansande nakna figurer, blomsterkorg och bårder. Signerad Orrefors. Gate. 234. 1925 R Bayer. Höjd 27,7 cm.
Proppen med obetydliga nagg på undersidan.
H Ricke, U Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", München 1986, se katalognummer 73, sid 83.
Modellen formgiven år 1919.