OKÄND FORMGIVARE, vitrinskåp, för Myrstedt & Stern, Stockholm, ca 1900, jugend.
Mahogny, rikt utsmyckat med floral, skuren dekor, invändigt fyra lösa hyllplan. Bakstycke med rester av etikett "Myrstedt & St.." samt märkt 01377. Höjd 195 cm, bredd 95 cm, djup 47 cm. Nyckel finns.
Obetydliga skador och slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in