MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 363,5 x 267 cm. Signerad AB MMF
(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ett hörn med liten lagning, ställvis skadade fransar, några senare, många saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in