MATTA. Rölakan. 242,5 x 170,5 cm. Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusblå ruta.
Modernistiskt komposition med cirklar, kvadrater, rektanglar och olikformade ränder i olika bruna och grå nyanser samt blekrosa och gult. Sverige omkring 1950.
Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade fransar, de flesta saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in