BORDSUR, av Johan Gottlieb Steuer, Tyskland 1600-talets slut, Barock.
Mässing och försilvrad koppar och mässing. Hexagonalt. Urverket signerat "Johan Gottlieb Steuer a Guben". Med tim-och minutvisare. Längd 10, höjd 7,5 cm.
Ställvis slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in