"Le Poème de L'Angle droit "
Portfölj, med 19 färglitografier, samt text och illustrationer, justification du tirage, exemplar 244/250 (upplagan 270 exemplar), signerat av konstnären, dessutom 4 signerade färglitografier numrerade 16/60, utgiven av Tériade, Paris 1955. Förvarade lösa i skyddsportfölj. Separata färglitografier ramade. Portfölj 43 x 33,5 cm, bladstorlek för separata färglitografierna 47,5 x 36,5 cm (Arches).