MATTA. Gobelängteknik. 260 x 147 cm. Signerad AG S
(Anna-Greta Sjöqvist). Sverige omkring 1950. Benvit och gråmelerad botten med rader av stora polykroma geometriska figurer.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.