I Rokoko form med dekor i muffelfärger i grönt, gult, manganviolett och blått. Terrinen daterad 26/9 (17)67. Fatet i samma färgställning men möjligen ihop matchat. Fatet med familjen alliansmonogram. Terrinens längd 36 cm. Fatets längd 40,5 cm.
Skador. Lagningar.