468
793159

MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris

Ljusblå botten med polykrom medaljong, hörnornament samt rik dekor av jaktscener med ryttare till häst, djur, fåglar, moln, palmett- och blomslingor. Bred ljusröd huvudbård med maskaroner, stora palmett- och blomrankor.

Något smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Köpt på Bukowskis Klassiska höstauktion 2013, 577, katalognummer 1259.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

722. Jenny Nyström, Flicka med halsband.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK