Förgylld och bronserad. I ramen infällt spegelglas. Dekor av ymnighetshorn, palmkvistar, pilkoger och fackla. Höjd 222, bredd 92 cm.
Ramglas med sprickor. Spegelglas med ställvis folieringsskador.
Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss.