776
762031

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 300 - 24 200 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Sigyn"

Signerad N Möllerberg och daterad 1940. Gjutarstämpel Cera Persa Brotal Mendrisio. Grönpatinerad brons, höjd 235 cm.

Proveniens

Tomarps gård, Kristianstad. Dvs konstnärens släktgård, därefter i arv inom familjen.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 147-152 samt avbildat sid. 147.

Fontänskulptur.

Nils Möllerberg gick i lära hos äldre konstnärer, bland annat i Köpenhamn från 16 års ålder. Mellan åren 1919 och 1928 bodde han i Paris och tog intryck av bland annat Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.

Nils Möllerberg ingick tillsammans med Johan Johansson, Emil Johanson-Thor, Tora Vega Holmström och Ivar Johnsson i den sydsvenska modernist-gruppen De tolv, som var aktiv mellan 1924 och 1934 . Tillsammans med Bror Hjorth drev han en skulpturskola i Stockholm under några år på 1930-talet, där han också ingick i Färg och Form-gruppen.

I slutet av 1930-talet bjöd Statens konstråd tre konstnärer att inkomma med förslag till en konstärlig utsmyckning i form av en skulptur framför Kemiska institutionen i Lund. Möllerberg fick till slut uppdraget 1940 genom sitt förslag "Sigyn". Statyn föreställer Lokes hustru, Sigyn, som i sin skål fångar upp det drypande giftet. Leo Swane skriver i sin bok (se litteraturhänvisning sid 152): "Ett är säkert, denna stränga figur har en statuarisk kraft, en säkerhet i hela sin resning som leder tanken till stor antik konst."

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1023. Kakelplatta för golv, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK