Dekor i grönt och rött samt underglasyrblått föreställande figurer i olika miljöer. Diameter 18,5 cm.
Stjärnspricka i botten, nagg, slitage.
Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.