433
911997

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 600 - 18 200 EUR
14 500 - 19 300 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

Carl-Gustaf von Liewen (1722-1770) och hans maka Ulrica Eleonora Ribbing (1723-1787).

Pastell 64 x 50 cm respektive 63,5 x 50,5 cm. Samtida rikt skurna och förgyllda ramar.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid. 494 SPA 1920:2045 samt sid. 671 SPA 1920:2038.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, upptagna som nr 172 och 128.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, katalognumret avbildat sid. 217.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

542. Gaudy ett par örhängen 18K guld med odlade Söderhavs- och Tahitipärlor.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK