Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
496DAOISTISK DIGNITÄR, kallförgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1664).9 500 SEK
497SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
498BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.16 000 SEK
499SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
500SITA-JAMBHALA, koppar legering. Tibet, troligen 1700-tal.Återrop
501GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.42 000 SEK
502BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal.Återrop
503TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).Återrop
504BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, kopparlegering. Möjligen Tibet/Himalaya, 12/1300-tal.Återrop
505FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).6 500 SEK
506SIGILL, förgylld brons. Tibet, troligen 1700-tal.4 000 SEK
507ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.Återrop
508DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal.4 000 SEK
509RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.10 000 SEK
510PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.6 500 SEK
511FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).3 500 SEK
512PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.9 000 SEK
513SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti.12 000 SEK
514CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
515BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
516THANGKA, färgpigment på bomull och papper. Tibet, 17/1800-tal.25 000 SEK
517MÅLNING, motiv med lekande hundar vid en trädgårdsklippa, efter Ma Yuanyu (1669-1722), sen Qingdynastin (1644-1912).Återrop
518RULLMÅLNING, akvarell och tusch på silke. efter Wang Guxiang (1501-1568), troligen Qing dynastin (1644-1912).55 000 SEK
520RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, av Xiang Ziheng, Kina, signerad och daterad år 1911.10 000 SEK
521RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).16 000 SEK
522MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Tillskriven Wu Changshuo (1844-1927) i samarbete med Ni Mogeng (1855-1919).115 000 SEK
523MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Efter Lang Shining (Giuseppe Castiglione), troligen sen Qingdynastin/1900-tal.5 000 SEK
524MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på siden. Lu Wenyu (1887-1974), signerad och en daterad, fjärilar.Återrop
525BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 80 färgträsnitt, "Rongbaozhaixinji Shijianpu", Beijing 1955.11 000 SEK
526BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shizhuzhai Jianpu" utgiven av Rong Bao Zhai, tidigt 1950-tal.16 000 SEK
527MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.Återrop
528RULLMÅLNING, Xu Xi (1940-2015), "Rain of joy in the south" (jiangnan xiyu), signerad och daterad 1981.Återrop
529MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunfeng youlü Jiangnan", signerad.Återrop
530MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunyu mengmeng jiangcheng", signerad och daterad 1982.7 000 SEK
531MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Vårens röst" (chun sheng), signerad samt daterad.Återrop
532MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "A picture of freshness and fortune" (guxintu), signerad och daterad 2008.Återrop
533MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Lycka" (jian xi), signerad.Återrop
534MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.Återrop
535MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), "The great spirit of western China" (xiyu xiongfeng), signerad.Återrop
536ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.16 000 SEK
537ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.32 000 SEK
538PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft.9 500 SEK
539KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
540STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.48 000 SEK
541STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
542ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.12 000 SEK
543STÄLL, två stycken, varav en troligen Zitan. Qingdynastin resp tidigt 1900-tal.3 000 SEK
544MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.9 000 SEK
545MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.6 000 SEK
546PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.6 500 SEK
547DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.28 000 SEK
548VISITKORTSFODRAL, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.14 000 SEK
549ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).30 000 SEK
550ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
551ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.65 000 SEK
552RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.120 000 SEK
553RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912).9 000 SEK
554RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
555RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti.9 000 SEK
556RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912).7 000 SEK
557RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.3 500 SEK
558RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
559SIGILL, två stycken. Kina, 1900-tal.4 500 SEK
560ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
561ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.16 000 SEK
562PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.14 000 SEK
563BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912).Återrop
564SKED, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
565SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
566KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.24 000 SEK
567COASTERS, två stycken, med infattade kinesiska silvermynt, 1900-tal.4 000 SEK
568SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).4 000 SEK
569OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.130 000 SEK
570ALBUMBLAD, två styckenn, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
571ALBUMBLAD, fyra stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, sent 1800-tal.Återrop
572ALBUMBLAD, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
573BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".16 000 SEK
574BÖCKER, två volymer. R. L. Hobson. Chinese Pottery & Porcelain. Cassel and Co, Ltd, 1915. Limited Edition No 458/1500.8 000 SEK
575BÖCKER, 12 volymer. Referensverk inom kinesiskt porslin och konsthantverk.Återrop
576MASTERPIECES SELECTED UKIYOYE SCHOOL, VOLUME I. Tokyo, published by The Shimbi Shoin, Tokyo MCMVI.Återrop
577GOYO HASHIGUCHI (1880-1921), färgträsnitt. Japan, daterad 1920, "Skönheten som sminkar sig".Återrop
578ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).4 200 SEK
579INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).3 000 SEK
580VIKSKÄRM, akvarell och tusch på papper. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
581STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).8 000 SEK
582RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
583FOHUNDAR, ett par, sten. Kina, 1900-tal.Återrop
584PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.8 500 SEK
585HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
586BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.7 500 SEK
587FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
588SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
589SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
590FIGURIN/HÄNGE, jade. Kina, Qingdynastin (1644-1912).13 000 SEK
591KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.17 000 SEK
592SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.6 000 SEK
593PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.7 000 SEK
594RÖKELSEKAR med LOCK, ametist. Kina, tidigt 1900-tal.4 500 SEK
595VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.40 000 SEK
596BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.20 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

851. Peter Frie, Utan titel.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK