schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.
Tenn och förgyllt tenn, brädet stämplat med änglamärket Stockholm U8, mått 40 x 40 cm, höjd 2,2 cm, pjäsernas höjd 3,8 - 7,5 cm.
Smärre slitage.
Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då pjäserna var utförda i elfenben och ebenholts.