karmstol, Gemla ca 1932.
Betsat böjträ av bok, fast sits och rygg klädd i svart skinn. Sitthöjd ca 46 cm.
Slitage, smärre skador, liten reva i ryggen.
Riksrevisionsverket, Stockholm.
Janne Ahlin, "Sigurd Lewerentz architect 1885-1975", Byggförlaget, Stockholm 1987. Se bild sid 105.