vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Överfång med etsad dekor av blommor i röda nyanser mot gul matterad fond, signerad Gallé, höjd 14,5 cm, diameter ca 15 cm.
Litet mynningsnagg.