MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 288,5 x 204,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.
Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. En kortsida något skadad, ställvis skadade fransar, många saknas.