299
972478

Giorgio Vasari, hans krets

(Italien, 1511-1574)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 080 - 11 400 EUR
9 660 - 12 100 USD
Klubbat pris
350 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giorgio Vasari, hans krets
(Italien, 1511-1574)

Madonnan och barnet med Johannes döparen

Pannå 105 x 87 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 364, 11-13 nov 1959, kat nr 267,som tillskriven Vasari. (ägare ”Fröken M Liljedahl”), därefter i arv.

Laura Corti, "Vasari-Catalogo completo dei dipinti", 1989, jfr, kat nr 39, sid 58. "Sacra Famiglia con S. Giovanni"

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
3 500

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
3 000

ditt bud
Aktuellt bud:
3 500 SEK