400
984099

Gerda Roosval-Kallstenius

(Sverige, 1864-1939)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 600 - 15 900 EUR
14 500 - 16 900 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Gerda Roosval-Kallstenius
(Sverige, 1864-1939)

Sensommardag - I kållandet.

Signerad Gerda Roosval K-s och daterad Pouldu Septembre -91. Olja på duk 118 x 160 cm.

Proveniens

Häradshövding Knut Tillberg; Kerstin Olausson, Ludvika.

Parissalongen 1891, Paris; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 180 (utställd under titeln "I bönlandet").

Charlotte Klingberg, "En blå hyacint i Paris - Gerda Roosval-Kallstenius, hennes värld och verk", 2009, avbildad bild 53 (under titeln "Bretagnska med barn").

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1064. Snusflaskor, fem stycken, sten och porslin. Qingdynastin samt senare.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK