"Church of San Giorgio Maggiore, Venice Italy", 1994
Signerad Åke E:son Lindman och daterad 2012 och numrerad 1/5 a tergo. Pigment print, 79 x 99,5 cm.
Ingrid Sommar, "Genius Loci, Fotografier av Åke E:son Lindman", 1998, utställningskatalog, avbildad.
Niclas Östlind och Julia Tedroff (red), "Åke E:son Lindman, Pure Architecture", 2010, avbildad uppslag sid 52-53.