302
1008975

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Antikrist på sitt yttersta, omgifven af barn, barnbarn och barnbarnsbarn”

Signerad IA och daterad 06. Akvarell och gouache på papper 16,5 x 25 cm.

Proveniens

A. Constantine; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 262; Hans Erik Börjesons Samling.

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005, kat nr 76; Göteborgs konstmuseum, ”Ivar Arosenius”, 26 september 2009 – 10 januari 2010; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Ivar Arosenius”, 30 januari – 11 april 2010.

Sven Sandström, ”Ivar Arosenius”, 1959, sid 199; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 133 samt avbildad helsida i färg sid 76.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK