"Muldi", porträtt av en tunisisk pojke
Signerad A. Roubtzoff och daterad Tunis 1917. Även signerad på arabiska samt daterad Tunis 16, 17, 18 Jumada Al-Thani 1335 (16, 17, 18 april 1917). Duk 79 x 56 cm.
Inköpt av nuvarande ägares farfar i Tunisien på 1930-talet.
Skrivs även Aleksandr Rubcov (på arabiska Iskander Rubzov).