Porträtt av ung dam i ett parklandskap.
Miniatyr. Gouache på ben, signerad Hall, diameter 6,8 cm. Förgylld ram i två färgers guld, diameter 9,3 cm
Tidigare i direktör Martin Månssons samlingar
Fem stora gustavianer, Stockholm Nationalmuseum 3 oktober - 15 november 1943, nummer 218