MATTA, "Rosita, brun", rölakan, ca 293,5 x 182 cm, signerad AB MMF V MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter). Komponerad 1959. På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa, Finland.
Något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage.