Gert Marcus
(Sverige, 1914-2008)
Skiss till "Di-edersekvensen"
Signerad G.M. och daterad -67. Metall, höjd 70 cm.
Réalités Nouvelles, Paris 1967.
Stockholms Stadsmuseum, "Gert Marcus - riktad färg - förslag till stadsmiljö", 12.9-15.10.68, kat nr 18.