134
1183452

BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809), sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris

Förgyllt och bronserat samt porfyrimitationsmålat snidat trä. Urhus uppburet av kolonner. Vitlackerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Höjd 52, längd 34 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Smärre skador och lagningar.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1000. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK