Johann Gottfried Holl, druvpokal, silver, Danzig (verksam 1678-1700). Barock.
Förgylld. Cuppan driven i bucklor, blausterformat skaft. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 24 cm, vikt 263 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in