337
1185641

MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Mörkblå botten med stor terrakottamelerad medaljong och hörnornament samt stora polykroma stiliserade palmett- och blomrankor. Bred terrakottamelerad huvudbård med granatäppel-, palmett-, blom- och arabeskrankor.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, stora fläckar, mindre fläckar (bl.a. tuggummi), lagningar, malskador. Långsidorna med skador, skadade och något avkortade kortsidor med revor.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

577. Gaudy lås 18K vitguld med vita och svarta diamanter.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK