"Uppvaknande Venus"
Signerad Ivar Johnsson och daterad 1918. Gjutarstämpel Otto Meyer Eftr. Mörkpatinerad brons, höjd 42,5 cm.
Nils Sjögren, "Ivar Johnsson", 1934, Motivet omnämnt s. 21 samt jfr samma motiv avbildat halvsida.
Ett exemplar med samma motiv finns i Nationalmuseums samlingar samt ett exemplar på Helsingborgs stadsbibliotek.