vas, Arabia, Finland, 1950-tal.
Stengods, tre sammanfogade vaser med vit glasyr med en aning rött, osignerad. Höjd 52,5 cm.
Glasyrdefekt från tillverkning på den högsta vasen, smärre slitage, några små glasyrsprickor.
Oili Mäki, "Taide Ja Työ - Finnish Designers of today", Werner Söderström, Porvoosa 1954, jfr vaserna avbildade sid 94-95, bl a daterade 1953.