Matta, "Stjärnflossan, blå", flossa, ca 242-243 x 146-147,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957. (Ovanlig).
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck, ett skadat hörn, skadade fransar, flera saknas.