Mörkblå melerad botten med polykroma stiliserande blomställningar. Rödmelerad huvudbård med blom- och palmettanka.
Ituskuren och ihopsatt. Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, lagningar, ställvis påmålad. Långsidorna med smärre trampveck.
Peter Willborg, JP Willborg, Stockholm.